Enkaustika pro začátečníky

Umění tvoří osobnost a čím více technik zvládneme, tím více bude obohacena naše umělecká duše. A jedním z dalších úžasných kurzů, který nás posune o mílový krok dále je enkaustika. Úchvatná práce s voskem, ke které je třeba specifických pomůcek, kterých není mnoho. Díky této metodě malby si vyzkoušíme hned několik způsobů malování přírody nebo vlastního přání. Enkaustika pro začátečníky nám navíc ukáže, jak udržet žehličku ve skvělém stavu nebo pracovat s voskem a přenášet jej na enkaustický papír. Tak neváhejte a přidejte se!

Vstup do kurzu je zdarma a nezavazuje vás k nákupu

Historická fakta

U enkaustiky je třeba se dívat do daleké minulosti. Jedná se o metodu, která nejspíše vznikla ve starém Řecku před více než 2500 lety. Již tady ji umělci využívali, aby pomocí vosku vytvořili mnohé tvary a obrazce. Často tak vznikly unikátní a nádherné obrazce a malby. Dnes se enkaustice může naučit každý a po jejím zvládnutí mohou obrazy vyzdobit nejen byt nebo dům autora, ale i potěšit naše nejbližší.

Stačí tak málo

Pro začátečníky v enkaustice stačí opravdu tak málo a většinu pomůcek navíc máme i doma. Patří mezi ně:

 • Žehlička
 • Vosky
 • Tvrdší čtvrtky
 • Čistící ubrousek
 • Enkaustický křídový papír

A co vše se v enkaustice naučíte

Enkaustika pro začátečníky je kurzem, který každého naučí ovládat vlastní emoce. Nevěříte? Je to tak, i když to není to nejdůležitější, protože zásadnější jsou samotné dovednosti, které si z kurzu odnesete:

 1. Práce s voskem a její tajemství – bez tohoto základu se s enkaustikou nepopasujete
 2. Základní techniky malby
 3. Přání s lemováním obrázků – narozeniny si zaslouží vlastnoručně vyrobené přání od srdce a díky enkaustice to půjde samo
 4. Práce s enkaustickou tužkou a strukturovacími pastami
 5. Co s MDF deskou

A bude toho mnohem více, pokud s námi projdete kurz Enkaustika pro začátečníky. Tak neváhejte, stačí jen pár kliknutí a získáte skvělou možnost, jak zdokonalit své umělecké vlohy. 

Samotný kurz enkaustiky

Kurz Enkaustika pro začátečníky zahrnuje naučení se hned několika způsobům malování přírody, stromů, oblohy a ptáků. Dále si ukážeme, jak namalovat stojatou nebo tekoucí vodu nádhernou krajinou nebo horami. Mimo tyto základy se posuneme i v oblasti práce s voskem, který po absolvování kurzu budeme umět přenášet z papíru na enkaustický papír a dělat korekce. Zajímavé bude i dobarvování vosky v ruce nebo malování žehličkou bez vosku. A to stále není vše, protože společně poprvé vezmeme do ruky enkaustickou tužku a budeme s ní malovat.

Strukturovací pasty a studený vosk

Neskutečné bude malování plastických ploch strukturovacími pastami, které jsou pro tento typ malby určeny. Mimo to si vyzkoušíme i práci se studenými vosky v tubě a olejovými křídami. A jako bonus nás v Enkaustice pro začátečníky čeká objevování krás různobarevných papírů, které nám umožní přímo kouzlit, podobně jako malování na MDF desku, díky které se dotkneme i Vánoc a jejich atmosféry.

Odneseme si mnohé

Enkaustika pro začátečníky nám umožní odnést si velké množství dovedností, ale i výrobků:

 • Nádherná přáníčka s lemovanými obrázky a první kytičky
 • Obrazy květin a stromů s využitím žehličky
 • Malba přírody a oblohy na černý nebo barevný papír
 • Cesty a tekoucí řeky, které budou vypadat jako živé
 • Malba enkaustickou tužkou, malování na savý papír, plátno, popř. paspartování
 • Využití zmíněných strukturovacích past, studených vosků a olejových kříd při malování
 • MDF deska

To vše nám v kurzu představí zkušená lektorka Jana Školaudyová. Ta patří mezi nejkreativnější pedagogy, kteří se pohybují v českém uměleckém školství. Její metody a vysvětlování je pochopitelné pro každého, a proto je s ní učení i zábavou. Své zkušenosti Jana získala na školeních u těch nejlepších v Evropě.

Ochutnávka na závěr

Enkaustika obrázek

Po přípravě materiálu a výše uvedených pomůcek se můžete pustit do díla. První dílo nebude složité. Budete k němu potřebovat rozpálenou žehličku, na kterou naneseme postupně vosky. Následně v jednom směru otíráme žehličku jedním směrem na papír. Tímto způsobem se barvy na papíře krásně promíchají a vytvoří základní obrazec.

 • Pozor při nanášení. To by mělo být v pomalých tazích. Vyvarovat se je třeba pouhého obtisknutí žehličky na papír, kterým by vznikl nepěkný obraz.

Vypadá to možná lehce, ale právě pomalými tahy získáme náš první obraz, který přeleštíme bavlněným hadříkem a následně jej můžeme pověsit na zeď. Naše prvotina nemusí být ta nejlepší, ale věřte, že další malby budou jen lepší.

Poradíme si vždy

Vylepšit si svůj první obraz můžete hned několika způsoby. Tím prvním je kreslení rovnou plochou žehličky, tedy jednou stranou špičky žehličky, kterou je možné vytvořit zajímavé bílé linky. Tato metoda se využívá tam, kde vosk ještě zcela nezatuhl. Enkaustika pro začátečníky nás hned u prvního obrázku naučí vytvořit s okolím ladící rámeček. Ten vznikne opět díky rovné hraně žehličky, kterou potáhneme pod úhlem 45 stupňů. Začneme z té strany, kde máme více roztavené barvy.

S enkaustikou toho jde o mnoho více. Přesvědčili jsme vás? Pak se stačí během několika málo minut přihlásit do kurzu a můžete začít. Během deseti lekcí se toho v kurzu Enkaustika pro začátečníky naučíte opravdu hodně. Několik prvních lekcí kurzu je zdarma – neváhejte a vstupte.