Malování podle čísel – návod

Plátno a kalíšky s barvou

Milujete malování a stále se chcete rozvíjet? Pak tu pro vás máme návod na Malování podle čísel. Možná jste o něm slyšeli, ale neumíte si představit, co vše se pod ním skrývá. Proto jsme se rozhodli toto téma podrobně rozpracovat a pomoci všem, kteří by chtěli s touto metodou začít. V našem článku tak najdete tipy a triky pro malování, návody, jak se starat o plátno a mnoho dalšího. Tak neváhejte a pusťte se do čtení, které vás přivede k malování podle čísel.

Plátno potřebuje péči

Malování podle čísel není náročné, pokud budeme hned od počátku obezřetní a dáme si záležet mj. na přípravě plátna. To občas dorazí mírně pomačkané a je třeba jej vypnout tak, aby se na něj dobře malovalo. K tomu slouží hned dva způsoby.

Ideální je žehlení

Plátno pro malování podle čísel je vyrobeno z kvalitních materiálů jako je bavlna nebo len. I proto je možné jej žehlit s omezením nastavení žehličky na střední nebo nízkou teplotu. Nikdy bychom neměli přepnout na vysokou teplotu, ta by plátno znehodnotila. Postup žehlení plátna je následující:

 • otočíme ho rubem vzhůru
 • rozložíme jej na ručník
 • jemně navlhčíme vodou – pozor nejde o to plátno promočit, ale zvlhčit
 • vyžehlíme povrch tak, aby bylo plátno krásně rovné a dalo se na něj malovat

Podívejte se také na: Malování podle čísel – obraz podle vlastní fotografie

Natažení a rozválení

Ti, co mají ze žehlení strach nebo nesnáší tuto činnost, mohou plátno narovnat pomocí natáhnutí a rozválení. Postup je velmi jednoduchý. Plátno položíme rubem vzhůru a jemně jej postříkáme vodou. Poté materiál pro malování podle čísel jemně natahujeme v místech, která jsou pomačkaná nebo můžeme použít váleček a tato místa rozválet. Pokud vše provedeme dobře, pak by po uschnutí mělo být plátno bez nerovností.

Péče o pomůcky jako základ

Pro malování podle čísel potřebujeme pomůcky. Vše potřebné najdete v zakoupené sadě. Ta obsahuje malířské plátno, štětce, očíslované akrylátové barvy a návod, jak dojít k výslednému obrazu. O všechny pomůcky je třeba pečovat. Štětce bychom měli pořádně vymývat, akrylátové barvy dobře uzavírat, aby nevysychaly.

Tipy na péči o pomůcky

 • Pokud sada neobsahuje igelit pro zakrytí stolu nebo místa, kde budeme malovat, pak si jej pořídíme.
 • Mytí štětců by mělo probíhat vždy, když přecházíme z jedné barvy do druhé.
 • Pro vysušení štětců po vypláchnutí použijeme hadřík nebo papírovou utěrku.

Jak malovat podle čísel?

Před započetím malování podle čísel je třeba zakoupit si zmíněnou sadu, o kterou bychom měli dle popisu výše pečovat. Mimo to si zvolíme prostor, který bude dostačovat pro rozložení plátna nebo využijeme malířský stojan.

Techniky malování

Malování podle čísel jde praktikovat několika technikami. Všechny však zahrnují některá univerzální pravidla. Ta si bodově uvedeme:

Metoda odshora dolů

 • Začneme jednou barvou, kterou vyplníme všechna pole se stejným číslem.
 • Doporučujeme malovat odshora dolů, abychom si nerozmazali barvu, která ještě nezaschnula.
 • Po dokončení práce jednou barvou ji necháme dobře zaschnout a až poté stejným způsobem aplikujeme barvu další.

Metoda počátku v jednom z rohů

 • Začneme z jednoho rohu zaplňovat barvami jednotlivá čísla tak, abychom si již zaplněná pole nerozmazali (např. leváci začínají z pravého rohu).
 • Při každé změně barvy poctivě vymyjeme štětec. Toto je nevýhoda metody, protože neustálé vymývání znamená větší spotřebu barvy.
 • Barvu je možné nanášet tahem štětce, ale lépe je tzv. poťukávání. U něho lépe kontrolujeme, kam bude barva nanesena.

Pokud obraz obsahuje malé plochy, které je třeba vyplnit barvou, pak můžeme využít párátko nebo nejmenší štětce. V těchto případech vám může pomoci i stolní lampa nebo lupa. Skvělé nasvícení plochy je důležité, aby nedocházelo k přetahům.

Tipy a triky k malování podle čísel

Malování podle čísel není pouze výmalba předpřipraveného plátna s nějakými čísly. Jde o sofistikované umění, díky kterému mohou vznikat naprosto unikátní umělecká díla. K tomu slouží i některé tipy a triky, které můžeme využívat. Pojďme se na ně podívat blíže.

Dodržení postupu

Naprosto zásadním tipem pro malování podle čísel pro každého může být přesné dodržení návodu. V něm najdeme rady jako např., že postupujeme od největších částí k nejmenších a vyplňujeme vždy políčka jednou barvou, tak abychom neplýtvali barvami zbytečným vymýváním štětců. Lépe se tak jeví využít metodu odshora dolů. Díky ní si nebudeme rozmazávat barvu zápěstím.

Tmavší barvy jako první

Při malování podle čísel je určitě užitečnou radou začít tmavšími barvami a pokračovat ke světlejším. Je možné postupovat i obráceně, tedy od světlejších po tmavší. Jen díky tomu si totiž uvědomíme, jak funguje barevná kompozice. Pro tu je naprosto zásadní, jak se jednotlivé barvy ovlivňují nebo pěkně doplňují.

 • V tomto je důležitá opatrnost na štětce – moc vody na štětci znamená nepřesnosti a možné přetahy nebo dokonce rozpití barvy a znehodnocení obrazu.

Na závěr

Malování podle čísel by mělo být především zábavou, ze které vznikne v případě dodržení pravidel skvělý obraz. Výhody při něm bude mít ten, kdo popustí uzdu své fantazii. Měli bychom si uvědomit, že malba je uměním a koníčkem, který nám pomáhá relaxovat a můžeme díky němu získat i něco více. Tedy úchvatné obrazy, kterými můžeme potěšit nejen blízké a přátele, ale i vyzdobit vlastní byt. Nebraňte se tak a vyzkoušejte malování podle čísel.