Patchwork pro začátečníky

Máme pro mnohé naprosto skvělou nabídku kurzu, díky kterému se naučí šít deky, přehozy nebo tašky. Touto velmi starou metodou je patchwork. Kurz Patchwork pro začátečníky nabízí zájemcům možnost zisku dovedností v oblasti mnoha technik, přičemž v závěrečných lekcích přijde i bonus v podobě vyrobení zipové taštičky. Kurz je dostupný všem, kteří se chtějí zdokonalit v šití pomocí techniky flic-flac a mnoha dalších.

Vstup do kurzu je zdarma a nezavazuje vás k nákupu

Něco málo z historie

Kurz Patchwork pro začátečníky je možná novinkou, ale samotný patchwork má dlouhou historii. Jeho novodobé kořeny sahají do Anglie, kde ho prvně začali využívat přibližně před 300 lety. Z Anglie se technika rozšířila do Ameriky, kde se s ní začaly zabavovat ženy místních osadníků. Ty vytvářely skvělá umělecká díla. Někteří historici však patchworku přisuzují ještě hlubší kořeny. Údajně ho využívali už staří Římané, Řekové nebo Peršané.

Základní pojmy

Každé učení s sebou přináší velké množství pojmů. V kurzu Patchwork pro začátečníky budeme nejčastěji používat následující pojmy:

 • Patchwork – technika, při které sešíváme různě barevné a velikostně rozličné dílky látky a tvoříme mnoho obrazců a vzorů
 • Patch – kousek látky, který sešíváme s jiným
 • Quilting – strojové nebo ruční ozdobné prošívání dek
 • Quilt – ozdobná prošívaná deka, která se skládá ze tří částí

Zdá se to neuvěřitelné, ale sešíváním různých kousků látek a jejich promyšleným skládáním mohou vznikat umělecké skvosty. Nejčastěji tímto způsobem vytváříme polštáře, deky, ale také třeba batohy nebo dokonce bundy. Zní to jako sci-fi? Možná, ale není to tak, stačí se přihlásit do kurzu Patchwork pro začátečníky a zjistíte, jak je snadné vyrobit krásný polštář, přehoz na pohovku nebo běžnou tašku.

Patchwork obrázek

Co se v kurzu naučíme?

V kurzu Patchwork pro začátečníky se účastníci naučí ušít polštář nebo tašku, ale také si vyzkouší techniku srubového šití nebo techniku flic-flac. Pokud chcete prozradit více, tak v kurzu si vyrobíme vrchní díl polštáře a díky volnému quiltování i celý polštář. Dále to budou:

 • Lemování – kdo by si nepřál polštář, který bude ozdoben krásným lemem?
 • Všívání zipu – polštáře, ale i tašky mohou být doplněny praktickým zipem. Důležité je ho umět správně všít.
 • Ušití základu na polštář nebo tašku – pod hlavou je dobré mít vlastnoručně vyrobený výrazný polštář a co teprve nákup s taškou, podle které vás každý pozná?
 • Ušití kaleidoskopu
 • a mnoho dalšího

Vašim malým dětem mimo to uděláte radost polštářem ve tvaru želvičky, který vytvoříte díky technice flic-flac. Není totiž nic lepšího než úsměv a radost ve tváři malého dítěte, které může spinkat na krásném polštáři, který vyrobily šikovné ruce maminky nebo tatínka.

Výhody Patchwork

Patchwork pro začátečníky by měl vyzkoušet každý, kdo má doma odstřižky nebo kousky látky. Právě toto je obrovskou výhodou, protože jde o velmi jednoduché a nenákladné šití. Mimo to šít technikami patchworku se může naučit opravdu každý.

Výhody

 1. Nízká cena – tvořit ze zbytků je prakticky bez nákladů
 2. Snadno naučitelný – známe mnoho šikovných i méně zručných, kteří se patchworku naučili bez obtíží
 3. Lze využít i odpad (zbytky látek) – staré tričko, ale i povlečení nebo tepláky. To vše lze rozstříhat a použít.

Lekce kurzu Patchwork pro začátečníky

Patchwork pro začátečníky účastníkům přináší velké množství lekcí.

 • Šití pomocí volného quiltování včetně všívání zipu a tvorby lemu
 • Ušití základu pro tašku, polštář nebo přehozu na pohovku
 • Mnoho patchworkových technik – crazy šití, flic-flac
 • Technika japonského proplétaného patchworku
 • Technika srubového šití a tvorba různorodých obrazců

Ke všemu, co se naučíte přidejte ještě skvělou lektorku, která napsala knihu Zipové tašky a vydala se na nelehkou cestu, kterou skvěle zvládá. Neřeší totiž patchwork pouze jako ruční práci, ale využívá i úžasné šicí stroje, které jsou pro strojový patchwork nepostradatelné. Její láska k tomuto umění je všudypřítomná a i díky ní dokáže motivovat každého z účastníků. Patchwork pro začátečníky je tak tou nejlepší volbou, pokud se chcete naučit něco nového a vytvářet krásno nejen pro sebe, ale i přátele.

Motivační příběh na závěr

Jeden krásný večer jsem zašla ke kamarádce, která mi začala ukazovat, co vše chce vyhodit. V první chvíli jsem se podivila. Byla to opravdu velká škoda, tolik krásných a barevných látek. Tak jsem se rozhodla, že něco zkusím a všechny látky jsem si vzala do kufru auta. Viděla jsem vykulené oči kamarádky. Tak říkám: „Dej mi dva dny a uvidíš“. 

Po dvou dnech jsem přišla na návštěvu znovu a s sebou nenesla jen látky, ale hned několik skvělých uměleckých děl, které jsem byla rozhodnuta darovat. I proto jsem najednou před kamarádku položila několik krásných polštářů, tašek a přehozů na pohovku. Ta zírala snad ještě více než při mém odchodu s plnou taškou látek. Na otázku, jak jsem to udělala povídám: „Stačilo se přihlásit na kurz Patchwork pro začátečníky“. Právě ten jsem absolvovala a dnes již umím skvěle šít. 

I proto doporučuji neváhejte a hlaste se, protože jen tak budete umět to co já. Um a odbornost lektorky jsou zárukou kvality.

Prvních několik lekcí je zdarma a jejich zhlédnutím se k ničemu nezavazujete. Až pak se rozhodnete, zda si koupíte celý kurz. Vstupte hned!