Víte jak sladit dekorace v interiéru podle jednotlivých stylů bydlení?

Pokoj v boho stylu

Tam, kde v domácnosti řádí ženská ruka, je to většinou i na první pohled znát. Jsou to totiž většinou ženy, které se snaží přeměnit dům v útulný domov plný krásných věcí. Všeho ale moc škodí a jak tedy vše sladit tak, aby se pokoj neproměnil v jeden velký kýč?

Zaměřte se na jeden styl

Pokud chcete, aby váš domov působil útulně a vše v něm bylo oku lahodící, zaměřte se na některý styl bydlení, nejlépe na ten, který je vašemu srdci nejblíž a podřiďte mu většinu vybavení domácnosti.

Věřte, že se nevyplácí kombinovat více stylů. Všechno v domácnosti by k sobě mělo dobře pasovat. Vyhrát si můžete s doplňky, jako jsou povlaky na polštáře, deky, závěsy, obrazy a další.

V tomto článku si představíme 8 stylů bydlení a poradíme vám, jaké možnosti doplňků se k takovému stylu bydlení hodí.

1. Skandinávský styl bydlení a doplňky

Skandinávský styl je inspirovaný dechberoucí přírodou, která je pro Skandinávský poloostrov tak typická. Tento styl patří v posledních letech k těm nejoblíbenějším v interiérovém designu, a tak se vám bude dům v tomto stylu vybavovat jedna báseň, nabídka nábytku i doplňků je na trhu totiž velmi široká.

Kromě inspirace přírodou je pro tento styl bydlení typický minimalismus, vzdušnost, neutrální barvy, udržitelnost a čisté linie. Přesto takové bydlení není nuda a rozhodně se v něm najde místo i pro doplňky.

Závěsy a textilie ve skandinávském stylu

Co se týče závěsů, nejsou ve skandinávském stylu bydlení naprostou nezbytností, pokud se však rozhodnete vybavit s nimi domácnost, rozhodně by neměly rušit celkový dojem místnosti.

Při výběru závěsů se můžete držet trochu zpátky a sáhnout po jednobarevných závěsech v neutrálních odstínech, jako je bílá, krémová, šedá, světlé odstíny fialové nebo modré a další. Jelikož si tento styl libuje v přírodních materiálech, ideálním materiálem pro závěsy jsou 100 % přírodní materiály jako len nebo bavlna.

TIP: Víte, na co máte myslet, než si koupíte záclony do bytu?

Co se týče dalších textilií, skandinávskému stylu vévodí i plédy, deky a pohodlné, měkké polštáře. I ty můžete vybírat v neutrálních, jemných barvách, ale také se vyřádit s geometrickými tvary a liniemi, které jsou pro tento styl typické.

Nezapomeňte ani na úložný prostor, kam můžete přebytečné plédy a deky uklidit. K těmto účelům dobře slouží proutěné koše nebo dřevěné truhly, které také mohou být svým způsobem dekoračním prvkem místnosti.

Obrazy ve skandinávském stylu

Stěny nemusí zůstat za každou cenu holé. Takové stěny totiž působí všelijak, jen ne útulně. Doladit stěny můžete také obrazy ve skandinávském stylu. Oblíbeným motivem je opět příroda – zelené rostliny, kapradí, stromy, ale také třeba vyobrazení vody.

Všechny tyto obrazy bývají velmi jednoduché, na bílém pozadí, leckdy také vyhotoveny v poměrně abstraktním vyjádření. Bát se nemusíte ale ani černobílých fotografií přírody, změti linií a geometrických tvarů.

Další dekorace do skandinávského bydlení

Dekorací je v tomto stylu spíše pomálu. Ty, které si rozhodnete pořídit by měly být z kvalitních materiálů a nejlépe, pokud mají také praktické využití.

Za skvělou dekoraci do pokoje bývá považováno například zrcadlo, které také opticky zvětšuje prostor, vonné svíčky a aromalampy, které místnost krásně provoní nebo různé přírodní materiály a pokojové rostliny v závěsných květináčích.

2. Industriální styl bydlení a doplňky

Industriální styl se začal do podvědomí lidí dostávat po roce 2000 a oblíbený je dodnes. Je inspirovaný průmyslem a nejčastěji využívanými materiály jsou cihly, beton, kabely, kov, kámen, sklo a další.

Ideální je však takový styl uplatnit v bydlení, které je prostorné a má například vysoké stropy. V malých místnostech industriální styl působí stísněně.

Využívat můžete při vybavování bydlení v industriálním stylu dřevěný nebo kovový nábytek a kombinovat ho s barvami, jako je šedá, bílá, černá nebo cihlová. A i když na některé lidi může industriální bydlení působit příliš stroze, věřte, že i takový domov se dá zútulnit pomocí mnoha doplňků.

Doplňky z kovu, skla nebo betonu

Ideální volbou jsou doplňky z kovu či skla. Pořídit si můžete například i designové betonové květináče, své udělají i světla v podobě závěsných žárovek, kůže a další.

Použít k dekorování můžete i poměrně netradiční předměty. V bydlení v industriálním stylu se můžete setkat také s různými součástky ze strojů nebo pneumatikami.

Obrazy na stěny a plechové cedule vítány

Dekorovat můžete také stěny. Oblíbené jsou plechové cedule s nápisy, ale také obrazy. Ideální jsou černobílá vyobrazení například různých budov a měst v černém rámu.

3. Středomořský styl bydlení a doplňky

Jestliže hledáte tipy, jak si zútulnit bydlení, možná vás zaujme středomořský styl bydlení. Díky němu se můžete cítit jako na dovolené u moře během celého roku. Středomořské bydlení má navíc mnoho podob, inspirovat se totiž můžete v podstatě jakouli zemí v oblasti jižní Evropy a severní Afriky.

Co se týče barev, středomořskému stylu vévodí modrá, bílá, zemité a béžové odstíny typické pro mořské pobřeží. Základ by však měla tvořit bílá barva s nádechem modré. Bát se nemusíte ani kachliček s ornamenty.

Přírodní textilie i suvenýry jako doplňky pro bydlení

Při zařizování bydlení ve středomořském stylu se nemusíte bát různých tkanin a textilií, které pomohou dodat bydlení na útulnoti. Vybírat můžete ze vzorovaných textilií – námořnických proužků, marockých vzorů nebo rákosových a proutěných koberců a rohoží.

Celkově pak bydlení můžete doladit suvenýry z cest. Chybět by neměly kameny z pláží, mušle, sošky, keramické výrobky, fotografie a další doplňky, na které když se podíváte, přenesete se o stovky kilometrů daleko.

TIP: Oblíbenými květinami do interiéru bývají tropické rostliny ve zdobených květináčích, jako jsou palmy, olivovníky, citrusovníky, oleandr, bylinky a další.

4. Retro styl bydlení a doplňky

Retro styl bydlení je vhodný pro lidi, kteří by se rádi přenesli o desítky let zpátky v čase, třeba do 50., 60. let minulého století a užili si atmosféru této doby.

Přenést tuto dobu můžete klidně do svého bydlení, i když asi trochu více moderněji. Můžete se setkat také s vintage stylem, který je také retro, ale klade důraz i na kvalitu nábytku.

Retro styl se rozhodně nebojí barev, sáhnout můžete i po sytých odstínech, například po hořčicové nebo tapetách s geometrickým vzorem, květinovým vzorem nebo dalšími obrazci.

Hledejte doplňky ve stylu!

Oblíbenými materiály pro retro styl je mosaz, vinyl nebo chrom. Ty byste se do bydlení v retro stylu měli snažit i vy. Snažte se shánět doplňky ze staré doby. Vhod vám mohou přijít nástěnné hodiny po babičce, staré rámečky na fotky nebo gramofon. Hodit se také budou pokojové rostliny.

Jak na výzdobu stěn?

Pokud chcete vyzdobit také stěny, doporučujeme sáhnout po černobílých nebo sépiových fotografiích či jiných obrázcích zasazených ve starých rámech a rámečcích. Na stěny ale můžete umístit také třeba gramofonové desky.

Textilní doplňky v retro stylu

Retro styl by měl být doplněn také o správně vybírané textilie – ať už závěsy, polštáře nebo kusové koberce na podlahu. Pokud chcete využívat starého nábytku s čalouněním, budete muset pravděpodobně nábytek nechat přečalounit, aby zase vypadal jako nový a mohl vám několik let dobře sloužit.

5. Tropický styl bydlení a doplňky

Rekonstruujete zrovna byt či dům a přemýšlíte nad tím, jak v budoucnu prostor zařídit? Inspirací vám může být i exotický styl bydlení a jeho doplňky.

TIP: Víte na co si dát pozor při rekonstrukci?

Bydlení v tropickém stylu může trochu připomínat džungli. Je třeba do takového stylu pustit co nejvíce světla a hřejivosti tropů. Toho můžete docílit pomocí hřejivých barev, jako je bílá, odstíny žluté a béžové.

Textilie plné barev doplní neutrální nábytek

Naopak dekorace do domácnosti, jako jsou koberce a závěsy, by měly hýřit všemi barvami. Pomoci vám v budování tropického stylu mohou také květinové vzory.

Doplňky z proutí a dřeva

Dobře působí v tropickém stylu bydlení také zelené rostliny a doplňky z proutí a dřeva. Na stěny můžete pověsit barevná exotická vyobrazení, fotoobrazy džunglí nebo podmořského života. Domov také skvěle doplní suvenýry z cest nebo dekorační předměty typické pro tropické země, jako jsou dřevěné masky na zdi, africké bubny nebo vyřezávané sošky.

6. Japonský styl bydlení a doplňky

Očarovalo vás Japonsko a jeho jedinečná kultura? Bydlet v japonském stylu jde i u nás v Česku, pokud víte, jak na to. Podobně jako skandinávský styl i ten japonský se vyznačuje minimalismem, praktičností, jednoduchostí a čistými liniemi.

Prostor by měl působit co nejvíc vzdušně, zapomeňte proto na přebytečné množství nábytku a poličky plné zbytečností. Z materiálů se nejvíce využívá dřevo, bambus, hedvábí a keramika.

Co se týče barev v interiéru, nejčastěji se setkáte s bílou a černou v kombinaci s karmínově červenou, zlatou nebo stříbrnou barvou.

Zapomeňte na záclony a závěsy

Japonský styl je na vybavení doplňky velmi skromný. Stejně tak je tomu i u zkrášlování oken. Zapomeňte na záclony a závěsy a pořiďte si do domácnosti spíše dřevěné nebo bambusové rolety.

Inspirace feng shui

Bydlení v japonském stylu bývá velmi jednoduché, jeho hlavní myšlenka vychází ze starého japonského učení feng shui o proudění pozitivní energie a navození harmonie. K tomu, aby mohla energie domovem proudit, je však třeba prostoru.

Proto v japonském stylu nenarazíte na přebytečné polštáře, sošky, polštářky a hromadu dalších doplňků. V jednoduchosti se skrývá krása, i nábytek je většinou velmi jednoduchý a čistý.

Pár doplňků si však do domácnosti pořídit můžete, například bambusové rohože, ratanové sedáky, obrazy z hedvábí nebo rýžového papíru, japonské bonsaje, keramické nádoby a další.

7. Provensálský styl bydlení a doplňky

Provensálský styl bydlení je inspirovaný francouzským venkovem. Je to styl plný elegance, útulna a romantických prvků. Barevně se do pro provensálského stylu bydlení nejvíce hodí barvy jako šedá, žlutá a pastelové odstíny fialové, tyrkysové, olivově zelené. Na zdech se také mohou objevit květinové vzory a tapety.

Jemné textilie

Chybět by v provensálském stylu neměly jemné textilie, hodit se mohou například květinové ubrusy, přehozy a hromady polštářků. Co se týče závěsů, i ty mohou zkrášlit takové bydlení. Ideální jsou malé záclonky i dlouhé závěsy až na zem, záleží i na okolním lazení interiéru. Takové závěsy si můžete nechat vytvořit i na míru.

Další doplňky do provensálského stylu bydlení

Kromě nejrůznějších textilií se mohou v provensálském stylu bydlení vyjímat i další doplňky. Dobře vypadají keramické džbány a nádoby, proutěné koše, sušené i živé květy a svíčky s vůní levandule.

8. Boho styl bydlení a doplňky

Boho styl bydlení je jakýmsi mixem mnoha stylů a jeho hlavním heslem je svobodomyslnost. Setkat se v takovém bydlení můžete s mnoha přírodními materiály a světlými a krémovými odstíny barev.

Macrame!

Originální výzdobou na stěny jsou macrame, doplňky, které vznikají drháním a splétáním šňůr a vyrobit si je můžete i sami doma. Takové doplňky mohou zdobit stěny podobně jako obrazy, lapače snů nebo tkané koberce.

Další doplňky do boho stylu bydlení

Další doplňky do boho stylu bydlení jistě vymyslíte i sami. Boho styl je totiž otevřený a těší se ze všech originálních kousků a uměleckého ducha. Vyrobit nebo koupit si můžete glazované hrnky, keramické vázy, koberce, tácy, úložné proutěné koše, závěsné květináče na pokojové rostliny a další.

Závěr

Stylů, které mají své místo v interiérovém designu existuje nespočet. V tomto článku jsme vám představili 8 z nich, skandinávský styl bydlení, industriální styl bydlení, středomořský styl bydlení, retro styl, tropický styl bydlení, japonský styl bydlení, provensálský styl bydlení a boho styl.

Každý z nich má něco do sebe a je úplně jiný než ostatní. Pokud byste však hledali další tipy, jak si zpříjemnit bydlení s pomocí jednoduchých dekorací, inspirovat se můžete i dalšími styly, o kterých jsme se v článku nezmínili. Mezi takové styly patří například holandský styl, toskánský styl bydlení, vintage nebo luxusní moderna.

Autorka článku:

Alena Mrvíková, SEO, Optimalizace webu pro vyhledávače